Szukaj na tym blogu

środa, 14 września 2011

Prawo Autorskie

Prawo autorskie (ang. copyright, symbol: © ) – pojęcie prawnicze oznaczające ogół praw przysługujących autorowi utworu albo przepisy upoważniające autora do decydowania o użytkowaniu dzieła i czerpaniu z niego korzyści.

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServletid=WDU20060900631)  z późn. zm.) wyróżnia:

·         autorskie prawa osobiste
·         autorskie prawa majątkowe

Powody istnienia autorskiego prawa majątkowego
Powodem wprowadzenia praw autorskich majątkowych było zabezpieczenie interesów twórców oraz wydawców. Efektem naruszenia tych właśnie praw są m.in. następujące szkody:

·         utrata przez twórców zysków z tytułu rozpowszechniania utworów,
·         straty firm zajmujących się dystrybucją i promocją utworów,
·         straty państwa związane z nie odprowadzonymi podatkami.

Pamiętać należy, że zbyt restrykcyjne prawa autorskie utrudniają rozwój twórczości, a także realizację projektów opartych na współpracy między grupami twórców, lub też powodują ograniczanie dostępności do wolnych licencji.
Źródło: pl.wikipedia.org

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie sama prawa autorskie jak najbardziej są ważne, ale ja byłem u prawnika w całkiem innej sprawie. Chodziło mi o rozwód i o zbliżającą się sprawę alimentacyjną. Również podoba mi się to co napisano w http://prawnik-online.eu/jak-przygotowac-sie-do-sprawy-o-alimenty,3,5868.html i już wiem jak do takiej sprawy o alimenty się przygotować.

    OdpowiedzUsuń
  4. O prawie autorskim nadal wie się mało, więc warto tworzyć takie treści.
    spytaj-prawnika.pl

    OdpowiedzUsuń